Bmw E30 M3 piękno i doskonałe prowadzenie

Bmw E30 M3 to wyjątkowy egzemplarz przez wielu uważany za najlepszą i najładniejszą „M3” w całej historii marki. Jest także legendą wyścigów DTM. Została zaprojektowana na bazie seryjnego modelu. Osoby, które zetknęły się z tym pojazdem w jego seryjnej wersji wiedzą, że prowadzi się on rewelacyjnie. Samochód jest niezwykle stabilny i potrafi wybaczyć nawet duże błędy, popełnione przez jego właściciela.

 

Niech Państwo wyobrażą sobie następującą sytuację, gdy już do bardzo dobrego samochodu dołączy ekipa inżynierów z Formuły 1. Po czym zaczną przelewać całą swoją wiedzę w projekt, nad którym pracują, wprowadzając w nim swoje usprawnienia, to rezultat takich działań może być tylko jeden. Otrzymujemy pojazd, który znakomicie przyśpiesza i hamuje w taki sposób, że potrafi zawstydzić nawet dzisiejsze nowoczesne konstrukcje. A jego klasyczny wygląd z nutą technologii wyścigowej rzuca na kolana. Omawiana wersja produkowana była jako „Coupe” i „Cabrio”. Montowano w niej silniki czterocylindrowe o pojemności 2,3 i 2,5 litra S14. Nie można pomylić go z serią za sprawą specjalnie zaprojektowanego aerodynamicznego nadwozia. W oczy rzucają się nam masywne słupki tylne, ten zabieg pozwolił ukryć dodatkowe wzmocnienia karoserii. Następstwem tych udoskonaleń było przeprojektowanie tylnej klapy bagażnika, jest teraz nieco wyższa i prostsza, niż to ma miejsce w przypadku seryjnego modelu, dodatkowo umieszczono na niej masywny spojler, dociskający tył do nawierzchni. Poszerzone błotniki miały za zadanie pomieścić szerokie wyścigowe opony. Dopasowano również progi, które należało zgrać ze sporymi rozmiarami błotników. Wąskie zderzaki zostały zastąpione aerodynamicznymi szerokimi. Ciekawostką jest, że samochód powstawał w fabryce, a nie w małej manufakturze. Aby spełnić warunki homologacji „Bmw Motorsport” zaprojektował w pierwszej kolejności „M3”, a potem wprowadzono zmiany mające na celu ucywilizować pojazd do zastosowań drogowych.

 

Bmw opracował siedem wersji E30 M3 Coupe, każdy z niewielkimi zmianami mechanicznymi. Cztery modele produkcyjne były montowane bez katalizatora 215 KM i z katalizatorem 195 KM w europejskiej specyfikacji. Pozostałe trzy to limitowane edycje znane jako Evolution I, II i Sport Evolution. Ostatnia w miejscu świateł przeciwmgłowych miała wloty powietrza do chłodzenia hamulców, jest to niezwykle rzadki model. Wyprodukowano go zaledwie w ilości 600 sztuk. Zaprojektowane zostały w taki sposób, aby silnik i aerodynamika zgadzała się z homologacją do celów wyścigowych. Zbudowano także odmiany specjalne: „Tour de Corse”, „Europa Meister 88”, „Johnny Cecotto” i „Roberto Ravaglia”. W tych wersjach głównie chodziło o zmiany stylistyczne. We wnętrzu znajdziemy sportowe akcenty takie jak: kubełkowe fotele „Recaro”, czerwone pasy bezpieczeństwa. Kierownica, lewarek zmiany biegów, oraz dźwignia hamulca ręcznego została obszyta zamszem. Bmw E30 M3 to naprawdę wspaniały „Youngtimer” sprawiający wiele frajdy swojemu właścicielowi zarówno podczas jazdy, jak i samego postoju.

30-03-2015 Cole   Bmw e30 M3 Bmw e30
3


Wesprzyj serwis »


Dodaj komentarz

Recenzje

WTCR Wyścig w Belgii 11-13.09.2020
15-09-2020
Pandemia COVID-19 przewróciła nasze życie do góry ...
Omówienie padów polerskich
06-09-2020
Gdy już przebrniesz przez niełatwy proces wyboru s...
Przecinarka prosta RT-3701 recenzja
12-08-2020
Narzędzia pneumatyczne doskonale sprawdzają się po...

Nawigacja

Nasza społeczność