Chevrolet Camaro Z28 połykacz Mustangów 1967-1969

Chevrolet Camaro to kolejny wspaniały samochód produkowany przez General Motors został wprowadzony w 1966 roku. Miał on być odpowiedzią dla tak popularnego i uwielbianego przez wszystkich Forda Mustanga. Dzielił podwozie oraz większość części z Pontiaciem Firebird, zresztą nie trudno się tego domyśleć porównując oba pojazdy, są najzwyczajniej do siebie bardzo podobne.

 

Chevrolet Camaro to legendarny muscle car, omawiany egzemplarz produkowany był w latach 1967-1969, występował jako coupe oraz cabrio. Jeżeli miał konkurować z Mustangiem, jego pochodzenie musiało znaleźć poparcie w symbolice, ponieważ główny konkurent nawiązywał do dzikiego konia, odzwierciedlającego wolność i ducha Ameryki. Słownik języka francuskiego skrywał odpowiednie dla niego określenie, który w używanym slangu oznaczał przyjaciela lub kompana. Czasopisma motoryzacyjne nazywały go Panther, pojawił się też przydomek Chaparral. Przedstawiciel Chevroleta zapytany czym tak naprawdę jest Camaro, odpowiedział To małe, złośliwe zwierzę, które zjada Mustangi. W 1996 roku wypuszczone zostały pierwsze samochody dysponujące mało trafionymi sześciocylindrowymi jednostkami 230 cali i jak w przypadku Mustanga sprawdziły się tu potężne V8. Rok później zamontowano właśnie silnik 302-calowy V8 4949 cm sześciennych, posiadał on dość mocno zaniżoną wartość prospektową do 290 KM. Zaprojektowano żeliwny blok, uzyskując czterocalową średnicę cylindrów, dołożono również wzmocniony wał korbowy z trzycalowym skokiem, co dało zadowalający stopień sprężenia 11:1, przemyślano go w taki sposób, aby radykalnie budził się dopiero po przekroczeniu 6000 obr/min.

 

„Chevrolet Camaro Z28” dysponował manualną skrzynią biegów z czterema przełożeniami, bądź trzema automatycznymi. Zawieszenie przednie to podwójne wahacze poprzeczne, sprężyny śrubowe z kolumnami MacPhersona i drążkiem stabilizatora poprzecznego. Oczywiście odnajdziemy tu klasyczny most napędowy a wzmocnione resory piórowe półeliptyczne ze sztywniejszymi amortyzatorami teleskopowymi dbały o polepszenie trakcji. Otrzymał wentylowane hamulce tarczowe i bębny na oś tylną, usprawniono także układ kierowniczy. Z28 nie jest wielkim samochodem, biorąc pod uwagę warunki amerykańskie, posiada wyjątkowo zwartą, można powiedzieć zmysłową sylwetkę, zresztą jak większość projektów tamtego okresu. Oferowany był w trzech wersjach, omawianej Z28, RS, SS, jeżeli klient mógł pochwalić się wystarczająco zasobnym kontem, miał możliwość dodatkowego wyboru dwóch pakietów stylistycznych, otrzymywał wtedy model o nazwie SS/RS. „Chevrolet Camaro Z28” w przedniej części dysponował dwoma dużymi pojedynczymi reflektorami i kierunkowskazami zintegrowanymi z podłużną atrapą. Egzemplarz RS posiadał otwierane przednie światła schowane za atrapą, co dawało piorunujący efekt czystej sylwetki ponadto delikatne chromowane zderzaki i listwy ozdobne nadawały mu odpowiedniej elegancji. W tylnej części wkomponowano dwa prostokątne niewielkie klosze przyozdobione chromowaną obwódką. Zaprojektowanie Z28 zostało wymuszone głównie przepisami wymagającymi homologacji, aby wystartować w wyścigach SCCA (Sports Car Club of America), kategoria Trans Am. Nie ulega wątpliwości, iż samochód ten ma dużo uroku i jest uwielbiany przez wielu entuzjastów na całym świecie.


Źródło fotografii: pl.wikipedia.org

30-03-2015 Cole   Chevrolet Camaro Z28
2


Dodaj komentarz

Nawigacja

Nasza społeczność