Ręczne mycie samochodu - poradnik

Patrząc na swój brudny samochód, dochodzimy do wniosku, że przydałoby mu się porządne mycie. Jednak większość z nas nie przepada za tą czynnością. Więc wpadamy na pomysł, aby to zrobić w myjni automatycznej, już jednorazowa wycieczka w takie miejsce niszczy powłokę, doprowadzając do jej zmatowienia. Starsze lakiery potrafią wytrzymać więcej, ponieważ były przygotowane na bazie rozpuszczalników, a dzisiaj stosuje się nowe lakiery wodne. Warstwy są także dużo cieńsze za sprawą szeregu oszczędności. Niedopuszczalne jest przecieranie brudnego samochodu wilgotną ściereczką.

Stare i nowe lakiery regeneracja

Nadchodzi taki moment, kiedy powłoka lakiernicza zaczyna wyglądać coraz gorzej. Stajemy wtedy przed dylematem jaki środek wybrać, a może oddać pojazd specjaliście, który zrobi to za nas. Oczywiście zawsze możemy to uczynić i skierować samochód do zakładu zajmującego się „Auto detailingiem”. Jeżeli lakier nie wymaga polerowania mechanicznego, możemy równie dobrze zrobić to sami.

Jak wykonać proces woskowania

Pamiętaj, że porządne woskowanie zabiera sporo czasu, warto więc wypracować sobie okienko, aby zająć się kosmetyką własnego pojazdu. Lakier, o który nie dbamy, po pewnym czasie traci swoją głębie koloru, stając się matowy. W pierwszej kolejności musimy dokładnie wyczyścić pojazd i go wysuszyć. Następnie przystępujemy do oględzin karoserii w poszukiwaniu niedoskonałości. Jeżeli po umyciu w dalszym ciągu pozostaje szorstka, należy ją wygładzić. Jak to sprawdzić? Wystarczy delikatnie przejechać dłonią po jej powierzchni, będzie to doskonale wyczuwalne.

Jak dbać o plastikowe elementy zewnętrzne samochodu

Zewnętrzne plastiki na samochodzie z biegiem czasu płowieją i przestają wyglądać estetycznie. Dzieje się tak, wskutek działania zarówno zmiennych warunków atmosferycznych, jak i drogowych. Sól i promienie słoneczne, a także silne środki odmrażające nie działają przyjaźnie na plastik oraz gumę. Często po pracochłonnych zabiegach związanych z korektą lakieru, cały efekt zostaje zniweczony przez widok utlenionego elementu.

Czyszczenie Wnętrza i Klimatyzacji

Czyste wnętrze pojazdu jest bardzo ważne nie tylko, jeśli chodzi o estetykę, ale i o samo zdrowie kierowcy, jak i podróżujących z nim pasażerów. Stary zalegający pył i kurz jest siedliskiem bakterii i alergenów. Przed przystąpieniem do oczyszczania tapicerki oraz deski rozdzielczej różnego rodzaju preparatami, należy wyjąć dywaniki i wytrzepać z nich luźny brud. Jeżeli są one wykonane z materiału, odkurzamy je bardzo dokładnie i czyścimy za pomocą odkurzacza piorącego lub parowego.

Pielęgnacja Opon i Felg

Felgi nieustannie narażone są na działanie szkodliwych czynników, zarówno atmosferycznych, jak i drogowych. Długo niemyte porastają sporymi zanieczyszczeniami, osiada na nich także trudny do usunięcia pył hamulcowy. Pierwszą czynnością, jaką musimy wykonać, będzie spłukanie grubszego brudu z ich powierzchni za pomocą myjki wysokociśnieniowej lub parowej. Jeżeli regularnie dbamy o nasze felgi, do mycia wystarczy użyć roztworu wody z szamponem samochodowym i dokładnie wysuszyć.

Metody polerowania a grubość lakieru

Gdy lakier na samochodzie stał się matowy za sprawą utleniającego się lakieru oraz dużej ilości rys. Jest to najlepszy moment, aby przystąpić do polerowania. Wyróżniamy dwie metody polerskie, ręczną i za pomocą polerki mechanicznej. Pierwsza bezpieczna dla lakieru i bardzo czasochłonna, może nie daje tak dobrych rezultatów, jak to ma miejsce w przypadku drugiej, ale wykonywana systematycznie sprawi, że twój pojazd będzie lśnił tak jak dawniej.

Konserwacja podwozia

O lakier i elementy wewnętrzne warto dbać, przecież one najbardziej rzucają się w oczy. Należy również pamiętać o podwoziu oraz profilach zamkniętych. Ich stan najlepiej kontrolować co roku sprawdzając, czy nie powstają tam groźne ogniska korozji mocno zagrażające twojemu pojazdowi. Szczególnie nadkola podłużnice i inne newralgiczne punkty, gdzie osad drogowy np. sól zostaje nagromadzona, siejąc ogromne spustoszenie. Mycie podwozia po każdym sezonie zimowym zaoszczędzi niejednokrotnie wiele kosztownych problemów.

Konserwacja profili wewnętrznych

Najlepsze nawet zabezpieczenie antykorozyjne podwozia nic nam nie da bez konserwacji profili zamkniętych. Tego typu preparaty pod wpływem temperatury przemieszczają się, chroniąc nasz samochód od środka. Wykonując konserwację wewnętrzną, będziemy musieli zaopatrzyć się w cierpliwość i dość dużo czasu. Ponieważ zachodzi tutaj potrzeba demontażu elementów tapicerki i wszelkiego rodzaju osłon, a w niektórych modelach nawet reflektorów tylnych. Nowe samochody posiadają otwory konserwacyjne ukryte na zewnątrz pod plastikowymi progami, nadkolami we wnękach drzwi itp. miejscach.

Mycie i konserwacja szyb

Szyby stale narażone są na działanie niekorzystnych dla nich warunków drogowych i atmosferycznych. Atakowane błotem, kurzem, olejami, ale także naszą niewiedzą, która ujawnia się, dopiero gdy prowadzimy samochód po zmroku, a mocno porysowana szyba utrudnia nam widoczność. Zasada dbania o powierzchnie szklane w pojeździe jest całkiem podobna do tej, która dotyczy karoserii. Odchylamy ramiona wycieraczek, następnie dokładnie spłukujemy z nich luźny brud.

Recenzje

Aktualizacja Euro Truck Simulator 2 - 1.36
31-01-2020
Niedawno miałem przyjemność omawiać zmiany, jakie ...
Aktualizacja American Truck Simulator 1.36
20-01-2020
Prace nad tytułem „American Truck Simulator” czesk...
WTCR Wyścig w Malezji 13-15.12.2019
19-12-2019
Sezon „WTCR” 2019 dobiegł końca i z pewnością dla ...

Ostatnie dyskusje

Nawigacja

Nasza społeczność