Ręczne mycie samochodu poradnik

Spora grupa osób nie przepada za myciem swoich czterech kółek, dla wygody często wybierają szczotki automatyczne, już jednorazowa wycieczka w takie miejsce przynosi niepożądane uszkodzenia. Starsze lakiery posiadały nieco większą odporność, a dzisiaj stosuje się ich słabsze wodne odpowiedniki, warstwy są także cieńsze z powodu szeregu oszczędności.

Jak wykonać proces woskowania

Pamiętaj, że porządne woskowanie zabiera sporo czasu, warto więc wypracować sobie okienko, aby zająć się kosmetyką własnego pojazdu. Lakier, o który nie dbamy, po pewnym czasie traci swoją głębie koloru, stając się matowy. W pierwszej kolejności musimy dokładnie wyczyścić pojazd i go wysuszyć. Następnie przystępujemy do oględzin karoserii w poszukiwaniu niedoskonałości. Jeżeli po umyciu w dalszym ciągu pozostaje szorstka, należy ją wygładzić. Jak to sprawdzić? Wystarczy delikatnie przejechać dłonią po jej powierzchni, będzie to doskonale wyczuwalne.

Jak dbać o plastikowe elementy zewnętrzne samochodu

Zewnętrzne plastiki na samochodzie z biegiem czasu płowieją i przestają wyglądać estetycznie. Dzieje się tak, wskutek działania zarówno zmiennych warunków atmosferycznych, jak i drogowych. Sól i promienie słoneczne, a także silne środki odmrażające nie działają przyjaźnie na plastik oraz gumę. Często po pracochłonnych zabiegach związanych z korektą lakieru, cały efekt zostaje zniweczony przez widok utlenionego elementu.

Czyszczenie Wnętrza i Klimatyzacji

Czyste wnętrze pojazdu jest bardzo ważne nie tylko, jeśli chodzi o estetykę, ale i o samo zdrowie kierowcy, jak i podróżujących z nim pasażerów. Stary zalegający pył i kurz jest siedliskiem bakterii i alergenów. Przed przystąpieniem do oczyszczania tapicerki oraz deski rozdzielczej różnego rodzaju preparatami, należy wyjąć dywaniki i wytrzepać z nich luźny brud. Jeżeli są one wykonane z materiału, odkurzamy je bardzo dokładnie i czyścimy za pomocą odkurzacza piorącego lub parowego.

Pielęgnacja Opon i Felg

Felgi nieustannie narażone są na działanie szkodliwych czynników, zarówno atmosferycznych, jak i drogowych. Długo niemyte porastają sporymi zanieczyszczeniami, osiada na nich także trudny do usunięcia pył hamulcowy. Pierwszą czynnością, jaką musimy wykonać, będzie spłukanie grubszego brudu z ich powierzchni za pomocą myjki wysokociśnieniowej lub parowej. Jeżeli regularnie dbamy o nasze felgi, do mycia wystarczy użyć roztworu wody z szamponem samochodowym i dokładnie wysuszyć.

Metody polerowania a grubość lakieru

Twój pojazd stracił dawny blask za sprawą utleniającego się lakieru bądź dużej ilości rys? To najlepszy moment, aby przeprowadzić profesjonalną korektę, jeżeli zechcesz wykonać wspomniany zabieg we własnym zakresie, warto wcześniej poznać grubość całej powłoki w celu dobrania odpowiednich środków.

Konserwacja podwozia

O lakier i elementy wewnętrzne warto dbać, przecież one najbardziej rzucają się w oczy. Należy również pamiętać o podwoziu oraz profilach zamkniętych. Ich stan najlepiej kontrolować co roku sprawdzając, czy nie powstają tam groźne ogniska korozji mocno zagrażające twojemu pojazdowi. Szczególnie nadkola podłużnice i inne newralgiczne punkty, gdzie osad drogowy np. sól zostaje nagromadzona, siejąc ogromne spustoszenie. Mycie podwozia po każdym sezonie zimowym zaoszczędzi niejednokrotnie wiele kosztownych problemów.

Konserwacja profili wewnętrznych

Najlepsze nawet zabezpieczenie antykorozyjne podwozia pozostanie niekompletne bez dokładnej ochrony profili zamkniętych. Tego typu preparaty pod wpływem temperatury pełzają, ograniczając rozwój wewnętrznych ognisk korozji. Gdy taki zabieg zlecasz specjaliście, to podczas odbioru pojazdu zwróć uwagę na spasowanie elementów wnętrza, często bywa tak, że oryginalne spinki najzwyczajniej pourywano, nie uzupełniając ich nowymi.

Mycie i konserwacja szyb

Szyby stale narażone są na działanie niekorzystnych dla nich warunków drogowych i atmosferycznych. Atakowane błotem, kurzem, olejami, ale także naszą niewiedzą, która ujawnia się, dopiero po zmroku, gdy mocno porysowana powierzchnia utrudnia widoczność. Zasada dbania o ich stan jest całkiem podobna do tej stosowanej podczas mycia karoserii.

Recenzje

Aktualizacja Euro Truck Simulator 2 - 1.38
09-08-2020
Po omówieniu aktualizacji do ATS nadszedł odpowied...
Jak wykonać proces dekontaminacji lakieru
29-07-2020
Dekontaminacja jest kluczowym procesem działania p...
Aktualizacja American Truck Simulator 1.38
19-07-2020
Deweloperzy czeskiego studia SCS Software nieprzer...

Nawigacja

Nasza społeczność