Recenzja WRC FIA World Rally Championship

Kiedy nowe dziecko studia Milestone wpadło w moje ręce z lekkim podekscytowaniem czekałem na pierwszy przejazd, wydawcą gry jest firma Black Bean Games. Otrzymujemy produkt licencjonowany, więc spodziewałem się fizyki jazdy na wysokim poziomie i trzeba przyznać, że tak naprawdę jest. Kiedyś niepodważalnym zwycięzcą był „Colin McRae Rally 1.0”, a następnie 2.0, niestety wraz z nową serią uległo to zmianie. Trzeba było czegoś nowego, dla osób, które wolą mieć lepszą grywalność od fajerwerków graficznych i właśnie to do zaoferowania ma tytuł pt. „FIA WRC World Rally Championship”.

 

Zacznijmy może od trybu kariery, w którym wcielimy się w postać początkującego kierowcy z niewielką ilością gotówki. Na samym początku weźmiemy udział w lokalnych imprezach, na których będziemy starali się uzyskać jak najlepszy wynik, aby zostać zauważonym przez czołowe teamy, Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie funkcji, dzięki której możemy zmieniać kolorystykę nadwozia, aby była bardziej unikatowa. Dodatkowo umieszczanie reklam sponsorów na karoserii, wzmaga realizm całej rozgrywki. Wraz ze zbiegiem czasu uzyskujemy dostęp do coraz lepszych reklamodawców, co przekłada się na większe wpływy w budżecie na kolejne starty. Dzięki licencji na rok 2010 będziemy mogli sprawdzić swoje siły wśród takich sław jak Marcus Gronholm, Petter Solberg czy Sebastien Loeb. Mamy tutaj prawdziwą listę z roku 2010 nie tylko kierowców z czołówki WRC, ale także J-WRC, P-WRC, S-WRC. Ścigamy się na trasach w Szwecji, Meksyku, Jordanii, Turcji, Nowej Zelandii, Portugalii, Bułgarii, Finlandii, Niemczech, Japonii, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Każda nawierzchnia ma swoją odmienną charakterystykę, pojazdy również prowadzą się inaczej, bardzo szybko można znaleźć swój ulubiony. A jest ich sporo, bo aż 20 od najsłabszych amatorskich z przednim napędem, po potwory WRC. Podczas pokonywania trasy, należy odpowiednio dawkować pedał przyśpieszenia i zakładać kontrę, aby nie wykręcić przysłowiowego bączka. Samochody przednio napędowe są mocno podsterowne, w takim wypadku musimy dodatkowo podeprzeć się hamulcem ręcznym w celu utrzymania, odpowiedniego toru jazdy. Tutaj uderzanie po wszystkim, co jest zlokalizowane na trasie, nie jest wskazane, ponieważ zniszczenia w znacznym stopniu wpływają na zachowanie pojazdu. Uszkodzenie zawieszenia, czy brak jakiegoś biegu to tutaj poważne niebezpieczeństwo utraty cennych sekund. Bardzo ważną rzeczą jest pokazanie się z jak najlepszej strony, zarówno fabrycznym zespołom, jak i sponsorom dzięki tym ostatnim otrzymujemy fundusze na udział w rajdach i zakup nowych maszyn, które pozwolą na rozwój rajdowej kariery. Model jazdy na samym początku może zaskoczyć szczególnie początkujących wirtualnych rajdowców i tu z pomocą przyjdzie nam „Rally Academy”, czyli akademia rajdowa, w niej z pewnością doszlifujemy nasza technikę. Gra posiada opcję automatycznej pomocy podczas jazdy, ale najlepsza zabawa zaczyna się po wyłączeniu wszystkich systemów wspomagających. W opisywanym tytule możemy ustawić sporo widoków z różnych kamer, więc raczej nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniej, która spełnia nasze wymagania.

 

Silnik graficzny w „WRC FIA World Rally Championship” może nie rzuca na kolana, ale za to działa bardzo płynnie nawet na słabszym sprzęcie, bez problemu możemy dewastować różne elementy otoczenia takie jak: niewielkie kamienie, które przesuwają się pod wpływem uderzenia, krzaki, słupki, znaki drogowe czy drewniane płotki. Samochody brudzą się i kurzą, zniszczenia karoserii są odwzorowane w realistyczny sposób. Dźwięki w grze trzymają poziom, ciekawym dodatkiem urozmaicającym rozrywkę są komentarze pilota, czasami trochę spóźnione, ale pomysł ogólnie dobry. Na sam koniec warto wspomnieć o wyborze płci osoby zasiadającej na prawym fotelu naszego pojazdu, może być to kobieta lub mężczyzna. Wielkim minusem natomiast jest zbyt szybkie automatyczne ustawianie samochodu na drodze w przypadku przestrzelenia jakiegoś zakrętu lub drobnego wypadnięcia z trasy. Strefy serwisowe zlokalizowane po każdym z odcinków specjalnych działają ujemnie na realizm rozgrywki.

 

„WRC FIA World Rally Championship” pomimo kilku wad jest produktem dającym bardzo dużo satysfakcji podczas jazdy, nie jest także dla każdego. Raczej dla prawdziwego fana gier rajdowych, który nie zwraca uwagi na wiele szczegółów wizualnych, natomiast jeśli stawiasz na fizykę jazdy ponad wygląd otoczenia, to z czystym sumieniem możesz sięgnąć po ten tytuł.

 

Samochody:

 

WRC - Citroen C4 WRC, Ford Focus 09 WRC, Ford Focus 08 WRC, Subaru WRC 07.

S-WRC - Abarth Grande Punto S2000, Ford Fiesta S2000, Skoda Fabia S2000, Peugeot 207 S2000. 

P-WRC - Subaru Impreza N4, Mitsubishi Lancer Evo X, Mitsubishi Lancer Evo IX. 

J-WRC - Suzuki Swift S1600, Citroen C2 S1600, Renault Clio R3, Honda Civic R3, Ford Fiesta R2 Citroen C2 R2, Suzuki Swift R2.

 

Zobacz również:

 

Recenzja WRC FIA World Rally Championship 2 >>>

Recenzja WRC FIA World Rally Championship 3 >>>

Recenzja WRC FIA World Rally Championship 4 >>>

Zagłosuj na grę WRC FIA World Rally Championship >>>

Wymagania sprzętowe WRC FIA World Rally Championship >>>

Galeria z gry - WRC FIA World Rally Championship >>>

 

  

1


Dodaj komentarz

Komentarze

  • Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi zwłaszcza Karolowi, zamówiłem grę na Player Games.

    Pozdrawiam wszystkich
  • Jeśli jesteś jeszcze zainteresowany to znajdziesz tą grę na PlayerGames. Nie podaje linku bo nie jestem pewny, czy można. Jest w cenie 9.90zł, niedawno kupowałem tam gry i widziałem.
  • Szkoda, że na Pc znajomy ma do sprzedania wersję na PS3.
  • Poszukuje wersje na PC.
  • Na jaką platformę poszukujesz tą grę?
  • Nie wiecie gdzie można kupić pierwszą część wrc?

Nawigacja

Nasza społeczność