Recenzja Colin McRae Dirt 2

Colin McRae Dirt 2 został stworzony przez znaną na całym świecie firmę Codemasters Software, która jest zarazem producentem, jak i wydawcą gry. Twórcy postanowili podążyć trochę inną ścieżką. I wydaje mi się, że ten zabieg udał im się znakomicie. Nie doświadczymy tutaj standardowych rajdów, jak to miało miejsce w poprzednich seriach. Mówiąc o standardowych, mam na myśli te zaliczane do mistrzostw „WRC”. Tym razem przyjrzymy się bliżej rywalizacji w „X-games”.

 

Po włączeniu gry naszym oczom ukazuje się przyjemne menu przedstawiające park serwisowy, jak to zwykle bywa, nie dysponujemy zbyt wielką ilością pieniędzy na nowy pojazd. Więc w całym przedsięwzięciu będzie pomagał nam Travis Pastrana, który jest naszym przyjacielem. Dostaniemy od niego Subaru Imprezę należącą do wspaniałego kierowcy „Colina McRae”. Biurem i jednocześnie domem zostanie niezastąpiony camper, którym przyjdzie nam podróżować po całym świecie wraz z ekipą mechaników i zaopatrzeniem. W swoim mobilnym centrum dowodzenia możemy sprawdzić mapę aktualnych rajdów, kącik, w którym znajdziemy dostępne imprezy, statystyki, osiągnięcia, tabele wyników, relacje oraz informacje o pilotach, z którymi współpracujemy, może nim być kobieta lub mężczyzna. W tym miejscu wybieramy również sposób dyktowania rajdowych notatek (profesjonalny lub amatorski). Nie można zapomnieć o trybie multiplayer, czyli rozgrywce w sieci. Po wyjściu z campera przechodzimy do zaplecza, w którym wraz z rozwojem kariery, uzyskujemy dostęp do nowych maszyn, sponsorów i gadżetów. Tytuł oferuje bardzo dużą ilość samochodów dostosowanych do wielu eliminacji. Każdy z nich prowadzi się w odmienny sposób i jest dobrze wyważony. Na samym początku miałem wrażenie, że pojazdy reagują trochę za lekko, ale po chwili grania już nie było z tym problemu. Najprawdopodobniej takie odczucie było podyktowane tym, że „Dirta 2” testowałem zaraz po „WRC3”, w którym model jazdy jest zupełnie odmienny. Do każdej eliminacji potrzebujemy odpowiednio przygotowany samochód, tu na wysokości zadania staje ponownie niezastąpiony zespół Travisa Pastrany, fajnie mieć takiego przyjaciela.

 

Wraz z rozwojem kariery zawieramy nowe znajomości, jesteśmy zapraszani na pojedynki jeden na jeden. W moim kąciku w zakładce „Relacje” możemy sprawdzić, który z przyjaciół uważa nas za legendę. Będziemy spotykać wiele ciekawych osób takich jak: Ken Block, Dave Mirra, Jayde Taylor, Katie Justice, Mohammed Ben Sulayem, Tanner Foust, Travis Pastrana. Ten dodatkowy element wpływa pozytywnie na całokształt rozgrywki. Walka na odcinkach specjalnych prezentuje się bardzo widowiskowo. Kierując samochodem, daje się odczuć prędkość oraz przyśpieszenie. Rewelacyjnym pomysłem ze strony twórców jest możliwość dogonienia i wyprzedzenia swojego rywala na trasie, to kolejny z elementów niezwykle wpływający na realizm. Jeżeli podróżujemy z pilotem, jesteśmy informowani o różnych zagrożeniach czyhających na drodze. Wspomniałem tutaj o pilocie, ponieważ wszystko zależy od rajdu, w jakim właśnie bierzemy udział. Niektóre zawody po prostu jedziemy sami.

 

W jakich zawodach i miejscach przyjdzie nam walczyć:

 

Pojedyncze rajdy – Chiny, Malezja, Maroko, Ameryka (Baja w Californii, Utah, L.A.)

 

Mistrzostwa:

 

Rally World Tour - Chorwacja, Maroko, Malezja, Chiny, Baja.

Rallycross World Tour – Londyn, L.A., Japonia, Londyn, L.A.

Landrush World Tour – Baja, Malezja, Maroko, Malezja, Baja.

Raid World Tour – Baja, Chorwacja, Malezja, Maroko.

Trailblazer World Tour – Utah, Chiny, Maroko, Utah, Chiny.

 

X-Games:

 

X-Games Europe – Chorwacja, Maroko, Londyn.

X-Games Asia – Malezja, Chiny, Japonia.

X-Games America – Baja, Utah, L.A.

 

Colin McRae Dirt 2 powstał na autorskim silniku o nazwie „Ego”. Refleksy świetlne robią niesamowite wrażenie. Wokół odcinków specjalnych, rozlokowani są żywo reagujący kibice. Elementy środowiska naturalnego i przemysłowego, można bez przeszkód demolować. Dźwięki w grze stoją na bardzo wysokim poziomie, wspaniale dobrany soundtrack wieńczy dzieło. Nie można zapominać o komentatorze i jego błyskotliwych wypowiedziach. Gdy ukończymy wszystkie etapy i wygramy mistrzostwa „X-Games”, na samym końcu weźmiemy udział w rajdzie na cześć Colina McRae, uważam, że to wspaniały hołd od twórców dla tego kierowcy. Zobaczymy także krótki film o nim.

 

Szczerze mówiąc do tego tytułu, podchodziłem z lekką nutą sceptycyzmu. Okazało się, że stare powiedzenie głosi w sobie niezaprzeczalną prawdę, że nie należy oceniać książki po okładce. Colin McRae Dirt 2 to zdecydowanie produkt warty polecenia i dający mnóstwo frajdy z jazdy.

 

Samochody:

 

Rajdy samochodowe – 1995 Subaru Impreza WRX STI, Ford Escort MK2, Subaru Impreza STI Group N, Mitsubishi Lancer Evo IX, Subaru Impreza WRX STI, Mitsubishi Eclipse GT, Nissan 350Z, Pontiac Solstice GXP, Mitsubishi Lancer Evo X, Colin McRae R4, BMW Z4 M Coupe Motorsport.

Rallycrossowe – Ford RS200 Evolution, Colin McRae R4, Subaru Impreza WRX STI, Mitsubishi Eclipse GT, Subaru Impreza Group N, MG Metro GR4, Mitsubishi Lancer Evo IX, Nissan 350Z, Pontiac Solstice GXP, Mitsubishi Lancer Evo X, BMW Z4 M Coupe Motorsport.

Trailblazer – Dallenbach Special, Subaru Impreza Group N, Mitsubishi Lancer Evo IX, Mitsubishi Lancer Evo X, Mitsubishi Eclipse GT, Subaru Impreza WRX STI, Nissan 350Z, Pontiac Solstice GXP, Colin McRae R4, BMW Z4 M Coupe Motorsport.

Fabryczne Baja – Dodge Power Wagon, Toyota FJ Cruiser, Hummer HX, Honda Ridgeline.

Terenowe T1 – Mitsubishi Pajero Dakar 1993, VW Race Touareg 2, Hummer H3, Bowler Nemesis, Mitsubishi Racing Lancer.

Ciężarówki rajdowe – Toyota Stadium Track, Stuka TT, Dodge Ram Trophy Truck, Kincaid Ford F-150 Trophy Truck, Chevrolet Silverado CK-1500.

Buggy klasy 1 – DeJong MXR, Ickler Buggy, Herbst SmithBuilt Buggy, PRC-1 Buggy.

 

Zobacz również:

 

Retro granie Colin McRae Dirt >>> 

Recenzja Dirt 3 >>>

Zagłosuj na grę Colin McRae Dirt 2 >>>

Wymagania sprzętowe Colin McRae Dirt 2 >>>

Galeria z gry - Colin McRae Dirt 2 >>>

 

  

2


Wesprzyj serwis »


Dodaj komentarz

Komentarze

  • Jeśli ktoś jest chętny do zabrania głosu w dyskusji o nowym Dirt Rally zapraszam tutaj >>>

  • Jeśli chodzi o nowy Dirt Rally, to recenzja miała pojawić się na dniach, niestety postanowiłem zrezygnować z niej, ponieważ nie byłaby zbyt obiektywna. Jest to produkcja wymagająca kierownicy do gry, niestety jej nie posiadam. Jak znajdę czas postaram się wrzucić screeny i zrobić, krótki opis wtedy podam więcej szczegółów. Co do Dirta 3, pojawi się recenzja.
  • Kiedy pojawią się jakieś nowe recenzje np. Dirt 3 lub nowy Dirt Rally?
  • To prawda Mike jaka to była radocha zagrać na dzielonym ekranie, to były czasy
  • Gra jest dobra, ale nigdy nie zapomnę tych wielu godzin spędzonych ze znajomymi przy Colin McRae Rally 2.0. Ona zawsze pozostanie w moim sercu jako najlepsza z całej serii.
  • Gra jest rewelacyjna.

Nawigacja

Nasza społeczność