Recenzja Fast And Furious 5 (Szybcy i wściekli 5)

Przyszedł czas na piątą już odsłonę słynnej serii tym razem pt. „Fast And Furious 5” (Szybcy i wściekli 5). Reżyserem filmu został Justin Lin, a scenariusz napisał Chris Morgan. Za każdym razem jak słyszę, że powstaje nowa część, zastanawiam się, czy to nie będzie, mówiąc kolokwialnie, totalna klapa. Jednak i tym razem producenci pozytywnie zaskakują swoimi pomysłami. Nie ukrywam, że jest to jeden z moich ulubionych filmów, a więc zaczynamy!!! Akcja rozgrywa się tym razem w Rio De Janeiro, ale zanim opowiem dalszą historię, przenieśmy się wstecz a dokładnie do historii, która miała miejsce w „Fast And Furious”.

 

Recenzja może rzucić spojler na fabułę, czytasz na własne ryzyko.

 

Dominic po powrocie do L.A. aby pomścić Letty, zaczął współpracować ze swoim dawnym znajomym Brianem O’Connerem, w celu schwytania barona narkotykowego niejakiego Bragi dzięki temu miał zostać oczyszczony z zarzutów, sąd jednak inaczej zapatrywał się na całą sprawę, ogłaszając wyrok pozbawienia wolności. Brian zawiedziony działaniem systemu sprawiedliwości wraz ze swoją dziewczyną, będącą jednocześnie siostrą Dominica, odbijają go podczas transportu więźniów. Cała trójka ucieka do Rio de Janeiro, w którym ukrywa się Vince znany z części pierwszej, proponuje im skok na pociąg przewożący skonfiskowane samochody należące do potężnego bossa Hernana Reyesa, kontrolującego całe miasto, tak naprawdę w jednym z pojazdów ukryta jest karta pamięci z terminami dostaw. Toretto podejrzewając podstęp, sugeruje siostrze, aby udała się do kryjówki i czekała na ich przybycie. Cały plan zakończy się nie tak, jak zaplanowano, Dom i Brian zostają złapani przez ludzi Reyesa w wyniku napadu ginie trzech agentów chroniących zarekwirowane mienie. Teraz cała wina spada na naszych bohaterów, którzy muszą uciekać nie tylko kartelowi, ale także przed specjalnym oddziałem FBI z doświadczonym agentem Hobbsem na czele oraz miejscową świeżo upieczoną policjantką Eleną Neves. Postanawiają zemścić się na człowieku, który chciał ich zabić i jednocześnie pozbawić go całego majątku, niczym w filmie „Włoska robota”. Jednak do tego zadania będą potrzebować znacznie większej ekipy. Na szczęście z odsieczą ruszą osoby znane z poprzednich części filmu, co moim zdaniem było bardzo dobrym posunięciem i w sumie, gdy połączymy wszystkie odsłony szybkiej serii, wychodzi nam jedna duża ciekawa historia.

 

Dobrze a kto zawita do Rio?

 

Między innymi znani z „2Fast 2Furious” Tej Parker specjalista od komputerów oraz zabezpieczeń, a także Roman Pearce wygadany kierowca. Bohaterowie z „Fast And Furious” Tego Leo ekspert od ładunków wybuchowych i jego kolega Rico Santos, a także piękna Gisele Harabo była agentka „Mossadu”. Na koniec zostawię sobie znakomitego driftera i bardzo dobrego przyjaciel Toretto Hana Lue, którego mogliśmy zobaczyć w „The Fast And The Furious Tokyo Drift”. Przez cały okres trwania akcji będziemy obserwować zmagania całego zespołu w celu zrealizowania zamierzonego planu. Mogłoby się wydawać, że wszystko przebiega zgodnie z planem, jednak na trop ekipy wpada Hobbs, Mia, Brian, Vince oraz Dominic zostają aresztowani. Podczas transportu aresztantów ludzie Reyesa atakują konwój, cały oddział zostaje wybity z wyjątkiem dowódcy. Agent wraz z policjantką Eleną Neves postanawia przyłączyć się do ekipy i pomścić swoja drużynę. W tym momencie dwaj rywale staja się sojusznikami tak jak to miało to miejsce w części pierwszej pomiędzy O'Connerem a Toretto. Będziemy mieli okazję zobaczyć zapierające dech w piersiach pościgi, które są majstersztykiem kinematografii. Dwa przerobione „Chargery Police Interceptor” ciągnące sejf po ulicach Rio są widokiem niespotykanym i zapierającym dech w piersiach. Do samego końca nie wiadomo jak potoczy się przedstawiona fabuła, wiele osób twierdzi, że „Fast And Furious 5” to najlepsza pozycja z całej serii. Sam uważam, że każda część do tej pory miała coś ciekawego do zaoferowania. Nie można zapomnieć również o znakomitej muzyce. Po przejściu napisów końcowych dowiadujemy się o skoku na transport, w którym brała udział Letty, ale cała sytuacja wyklaruje się dopiero w części szóstej.

  

Obsada: Vin Diesel (Dominic Toretto), Paul Walker (Brian O'Conner), Jordana Brewster (Mia Toretto), Tyrese Gibson (Roman Pearce), Dwayne Johnson (Luke Hobbs), Ludacris (Tej Parker), Matt Schulze (Vince), Sung Kang (Han Lue), Gal Gadot (Gisele Harabo), Tego Calderón (Tego Leo), Don Omar (Rico Santos), Joaquim de Almeida (Hernan Reyes), Elsa Pataky (Elena Neves), Michael Irby (Zizi), Fernando Chien (Wilkes), Alimi Ballard (Fusco), Yorgo Constantine (Chato), Geoff Meed (Macroy), Luis Da Silva Jr. (Diogo), Eva Mendes (Monica Fuentes) i inni.

 

Samochody i motocykle: 1963 Ford Galaxy, 1966 Ford GT40, 1966 Corvette Grand Sport, 1967 International Scout, 1970 Charger, 1970 Ford Maverick, 1972 Nissan Skyline, 1972 Pantera Detomaso, 1996 Toyota Supra 2002 Porsche GT3, 2006 GMC 2500 Yukon, 2009 Nissan 370Z, 2010 Dodge Challenger, 2010 Subaru STi, 2010 Lexus LFA, 2010 Modified Vault Chargers, 2011 Dodge Charger Police Interceptor, Gurkha LAPV, Ducati Street Racer, Train Heist Truck, Koenigsegg CCX.

 

Zobacz również:

 

Recenzja The Fast And The Furious (Szybcy i wściekli) >>>

Recenzja 2Fast 2Furious (Za szybcy za wściekli) >>>

Recenzja The Fast And The Furious Tokyo Drift (Szybcy i wściekli Tokyo Drift) >>>

Recenzja Fast And Furious (Szybko i wściekle) >>>

Recenzja Fast And Furious 6 (Szybcy i wściekli 6) >>>

 
3


Dodaj komentarz

Komentarze

  • Piątka była całkiem niezła, moim zdaniem nic nie dorówna jednak części pierwszej.
  • Film jest bardzo dobry. Niestety 6-tka straciła nieco blasku. Brakuje jej tego czegoś.

Nawigacja

Nasza społeczność