Recenzja Vanishing Point (Znikający punkt)

W naszej domowej wideotece nie może zabraknąć ekranizacji pt. „Znikający punkt” z ang. (Vanishing Point), jest to słynny film drogi z 1971 roku i zdecydowanie zasługuje dziś na miano kultowego. Był drugim, po Swobodnym jeźdźcu, nawiązującym do idei niczym nieskrępowanej wolności. Bohater, w którego wcielił się Barry Newman, jest odznaczonym weteranem wojny wietnamskiej, służył również w policji. Podczas służby partner Kowalskiego próbuje zgwałcić dziewczynę, on jednak interweniuje, pozwalając jej uciec. Najprawdopodobniej właśnie z tego powodu traci pracę.

 

Recenzja może rzucić spojler na fabułę, czytasz na własne ryzyko.

 

Był także zawodowym kierowcą wyścigowym. Obecnie pracuje dla firmy „Argo's Car Service Delivery” mającą swoją siedzibę w Denver. Jego zadanie polega na dostarczaniu do klientów samochodów. Film zaczyna się jakby od końca, z tym że scena jest troszeczkę inna, Challenger wyhamowuje przed buldożerami i zmierza w zupełnie innym kierunku. Nagle następuje stop-klatka i przenosimy się o dwa dni wcześniej do godziny 23:30, gdzie na parking wymienionej firmy przewozowej zajeżdża czarny „Chrysler Imperial”, którego prowadzi nasz bohater. Współpracownik namawia go, aby został na odpoczynek, ale Kowalski odpowiada, że musi być z powrotem w San Francisco. Nie wiemy, dlaczego aż tak mu się śpieszy, jednak ten zabieg nadaje fabule swoistą tajemniczość. Na drogę powrotną otrzymuje wspaniałego białego „Dodgea Challengera 440 R/T” z potężnym silnikiem o mocy 380 KM. Przed wyjazdem na autostradę kierowca zatrzymuje się w pobliskim barze, aby kupić trochę tabletek od znajomego. Zakładają się, że dotrze do San Francisco na godzinę 3:00 następnego dnia. W pobliżu „Glenwood Springs” dwaj policjanci pojawiają się w lusterku wstecznym białego Dodgea. Jeden z nich próbuje zatrzymać pojazd za przekroczenie prędkości. W wyniku przepychanki na szosie funkcjonariusz zjeżdża z drogi. Kowalski po sprawdzeniu, że kierującemu motocykliście nic się nie stało, musi uporać się z jego partnerem i w efektownym stylu skacząc przez wyrwę w jezdni, zostawia pościg za sobą.

 

Jest już ścigany przez stany Colorado, Utah, Nevada oraz California, policja nie jest w stanie go dogonić. Przez całą drogę słucha stacji „KOW”. Za jej konsoletą zasiada niewidomy prezenter radiowy „Super Soul”, który podsłuchując policjantów, ostrzega naszego bohatera o wszelkiego rodzaju zasadzkach. Można odnieść wrażenie, że doskonale rozumie ściganego, mówi, że jest on ostatnim amerykańskim bohaterem, a słuchacze radia zaczynają interesować się losami kierowcy. Sceny podróży przerywane są wyrywkowymi retrospekcjami z życia Kowalskiego, z których to wynika, że stracił wszystko, na czym mu zależało. W pewnym momencie, unikając zatrzymania, zjeżdża na pustynię, tracąc orientację w terenie, dodatkowo jakby tego było mało łapie przysłowiowego kapcia. Wymieniając oponę, spotyka łowcę węży, który pomaga mu ukryć się przed policyjnym helikopterem i zdobyć tak potrzebną benzynę, a co najważniejsze wskazuje właściwą drogę. Po południu tego samego dnia „DJ” pada ofiarą brutalnej napaści w wykonaniu grupki policjantów oraz ludzi z miasteczka. Z rozgłośni podstępnie zostaje nadany komunikat, imitujący „Super Soula”, mający zwabić Kowalskiego w pułapkę. Z pomocą przychodzą mu wtedy mieszkający w samotnie stojącym domu znajdującym się na pustyni, są nimi motocyklista i jego dziewczyna o długich blond włosach. Pomagają mu przekroczyć granicę stanu, na której policja zorganizowała blokadę drogową. Następnego dnia nad ranem w Cisco w Californii. Po rozmowie ze swoim znajomym, który martwi się o niego i prosi, aby nie robił głupstw, nasz bohater odpowiada, że na pewno wygra zakład. Jest jeszcze wcześnie rano, gdy Kowalski nie zatrzymuje się na blokadzie składającej się z dwóch buldożerów.

 

W pierwotnej reżyserskiej wersji filmu pojawiał się motyw autostopowiczki, granej przez Charlotte Rampling, uosabiającej śmierć. Wątek ten miał wypełniać czas między wieczorem, kiedy bohater przekracza granicę stanów California i Nevada, a rankiem, kiedy ginie, w Cisco, producent postanowił jednak go usunąć. Obecnie pełną wersję filmu można nabyć w USA na DVD. „Vanishing Point” to wspaniały film drogi, jeżeli lubisz dobre klasyczne kino, to ta pozycja została stworzona właśnie dla Ciebie.

 

Obsada: Barry Newman (Kowalski Kowalski), Cleavon Little („Super Soul”), Dean Jagger (Poszukiwacz), Victoria Medlin (Vera Thornton), Paul Koslo (Charlie - młody policjant z Nevady), Robert Donner Bob Donner - starszy policjant z Nevady), Timothy Scott (Angel), Gilda Texter (Naga motocyklistka) i inni.

 

 

 

Warto tutaj wspomnieć o sequelu „Vanishing Point” nakręconego w roku 1997, tym razem w postać Kowalskiego wcielił się Vigo Mortensen. Jest to całkiem udana reprodukcja. Zmianie uległa troszeczkę fabuła, zachowano również niektóre sceny nawiązujące do pierwowzoru takie jak: pościg przez dwóch funkcjonariuszy policji z jednostki motorowej lub historia z przebitą oponą mająca miejsce na pustyni. Jimmy Kowalski to były weteran wojny w Zatoce oraz kierowca wyścigowy, razem ze swoim wspólnikiem prowadzi zakład odrestaurowywania klasycznych pojazdów mający siedzibę w Idaho. Nasz bohater bardzo ciężko pracuje, aby jego dziewczyna mogła rodzić w przyzwoitych warunkach. Jeden z pojazdów został właśnie ukończony, jest nim „Plymouth Road Runner” 1971 roku ma go przetransportować do „Nowego Meksyku”. Po dotarciu na miejsce odbiera wypłatę i pyta, czy może spędzić noc w warsztacie, do którego przybył. Właściciel i jednocześnie znajomy informuje go, że na stanie mają „Dodge’a Challengera 440 R/T”, który czeka na wstawienie nowej deski rozdzielczej. Będzie on mógł wrócić do domu i dodatkowo zarobić. Możemy tutaj podziwiać ten sam model wozu, jaki zagrał w oryginalnym „Vanishing Point” z Barry Newmanem. Podczas drogi powrotnej Kowalski postanawia zadzwonić do swojej dziewczyny, aby sprawdzić, czy wszystko układa się pomyślnie, powiadomiony przez jej siostrę o komplikacjach, przekracza prędkość i zostaje zatrzymany przez nadgorliwego stróża prawa. Nie mając wyboru, gubi pościg, udając się na lotnisko, z którego może dostać się do domu. Niestety cały teren jest obstawiony, więc wraca do samochodu. Tak samo, jak w pierwowzorze poznajemy tutaj DJ-a, tutaj posiada pseudonim „The Voice” (głos), wspiera on Kowalskiego i próbuje uświadomić wszystkim, że nie jest on terrorystą, jak twierdzi FBI, które za wszelką cenę chce zrobić z niego kozła ofiarnego.

 

Podczas oglądania filmu będziemy mogli zobaczyć wiele pościgów, a także ludzi, którzy chętnie pomagają naszemu bohaterowi. Między innymi wódz rezerwatu informuje go, jak bezpiecznie przedostać się przez tereny pustynne, aby uniknąć ścigających go śmigłowców. W końcowej scenie Kowalski podczas rozmowy telefonicznej z lekarzem dowiaduje się, że jego dziecko żyje, niestety żona zmarła o godzinie 7:19 rano, nie mając, po co żyć uderza z pełna prędkością w blokadę z ustawionych buldożerów. Jednak z epilogu, który wygłasza „Głos” można wywnioskować, że choć władze twierdzą, że zginął, ciała nigdy nie znaleziono, świadkowie widzieli, jak wyskoczył tuż przed katastrofą i podobno mieszka teraz gdzieś na zachodzie ze swoją córką. Film jest ciekawą interpretacją oryginału z 1971 roku osadzony w dzisiejszych realiach. Myślę, że warto go zobaczyć i wyrobić sobie własne zdanie na jego temat.

 

Obsada: Viggo Mortensen (Jimmy Kowalski), Christine Elise (Raphinia Kowalski), Steve Railsback (Sierżant Preston), Don Collier (Szeryf), Geno Silva (Mike Mas), Peter Murnik (Gilmore), John Doe (Sammy), Paul Benjamin (Poszukiwacz), Keith David (Warren Taft), Jason Priestley (Głos) i inni.

4

Dodaj komentarz

Komentarze

  • Też mam pewne obawy, co do tego filmu. Ale bądźmy dobrej myśli, jeśli powstanie.
  • Część pierwsza jest niepowtarzalna i nie da się zrobić takiego filmu jeszcze raz.
  • Filmy z tamtych lat miały coś w sobie, ale może dajmy im szanse. Przeszukiwałem sieć i mało jest informacji o tej części trzeciej.
  • Teraz ma powstać remake, już drugi, tego kultowego kina drogi. Szczerze to nie wiem, co o tym myśleć. Miejmy nadzieje, że to nie będzie kompletny niewypał. Bardzo fajny artykuł.

Nawigacja

Nasza społeczność