Petter Solberg „Mr. Hollywood”

Petter Solberg urodził się w 1974 roku, pochodzi z Askim. Ten niezwykle sympatyczny i zarazem energiczny zawodnik ma na swoim koncie jeden tytuł oraz 13 zwycięstw w „Samochodowych Rajdowych Mistrzostwach Świata”. Nie każdy wie, że swoją karierę w sportach motorowych rozpoczynał w „Rallycrosie” oraz „Hillclimbie” odnosząc tam wiele sukcesów. Jeździł wtedy Fordem Escortem Mk2, a także Volvo 240.

 

Zdobył również tytuł mistrza Norwegii w 1998 roku Toyotą Celicą GT4. W sezonie 1999 dostaje swoją szansę, podpisując pięcioletni kontrakt z szefem zespołu Forda Malcolmem Wilsonem. Okazuje się, że nowy kierowca robi dużo większe postępy niż Thomas Rådström jego obecny lider. Umowa stawiała sprawę jasno, Petter ma ukończyć jak największą ilość rajdów, zdobywać cenne punkty nie podejmując przy tym zbędnego ryzyka. W Finlandii zezwolono mu na jazdę na maksa, niestety skończyło się to dość poważnym wypadkiem. Po tym rajdzie niespodziewanie przenosi się do „Subaru World Rally Team”, gdzie dokończył sezon, pracując tak jak wcześniej jako drugi etatowy kierowca. Był głodny sukcesu, co prawda zdobył drugie miejsce podczas imprezy rozgrywanej w Grecji, jednak chciał czegoś więcej. W Wielkiej Brytanii uśmiechnęło się do niego szczęście, wygrał swój pierwszy rajd zaliczony do mistrzostw świata, co dało mu tytuł wicemistrza. Było to także pierwsze zwycięstwo „WRC” dla kierowy z Norwegii. Rok 2003 przynosi wygraną na Cyprze oraz Australii, tocząc zaciętą walkę z Sébastienem Loebem. Opony Pirelli w tamtym okresie spisywały się lepiej na mokrych nawierzchniach, dzięki temu kierowca Subaru wychodzi obronną ręką z tej rywalizacji, wygrywając swój pierwszy asfaltowy „Rajd Korsyki”. Ostatnią imprezą sezonu mającą rozstrzygnąć spór o mistrzowską koronę jest „Rajd Wielkiej Brytanii”, w którym Petter Solberg nie zawodzi, zdobywając wymarzony tytułu. Do dzisiaj pamiętam tę spontaniczną radość, nie bez przyczyny nazywa się go „Mr. Hollywood”.

 

Pod koniec roku 2008 Subaru wycofało się ze startów WRC. Solberg w sezonie 2009 wystartuje we własnym zespole „Petter Solberg World Rally Team”. Jego nowym samochodem będzie Citroen Xsara WRC w specyfikacji na 2006 rok. Podczas „Rajdu Cypru” uzyskuje bardzo wysokie trzecie miejsce, stając się zaraz po Malcolmie Wilsonie zawodnikiem, któremu udało się zająć pozycję w pierwszej trójce prywatnie zgłoszonym samochodem. W Portugalii jest czwarty, rozważa również przesiadkę na Peugeota 307 WRC, ostatecznie podejmie decyzję o pozostaniu z Citroenem, dodatkowo wprowadzając do niego nowe ulepszenia. Dzięki temu, a także swojej znakomitej postawie na Sardynii uzyskuje trzeci stopień podium. Sezon 2009 przyniesie przesiadkę do nowszego modelu Citroena C4 WRC (Specyfikacja 2008). Natomiast w roku 2010 Solberg staje się posiadaczem dwóch egzemplarzy wspominanego wcześniej pojazdu w specyfikacji 2009. „Rajd Meksyku” stanowić będzie emocjonującą walkę aż do ostatniego odcinka specjalnego z kolejnym fantastycznym zawodnikiem Sebastienem Loebem, Petter przegrywa jednak to starcie, meldując się na drugiej pozycji. W Jordanii jest trzeci, z kolei na tureckich drogach ponownie drugi. W 2010 roku zakończy jedenastoletnią współpracę z pilotem Philem Millsem, który ma już dosyć rajdowania. Na prawym fotelu zasiądzie tym razem Irlandczyk Chris Patterson. I trzeba przyznać, że ten duet radzi sobie bardzo dobrze, osiągając trzecią pozycję na „Rajdzie Bułgarii” i we Francji. Japonia, Hiszpania oraz Wielka Brytania przyniesie już drugą lokatę.

 

Kolejny sezon to starty Citroenem DS3 WRC, następnie przesiadka do zespołu fabrycznego Forda i trzecie miejsce za kierownicą Ford Fiesta RS WRC na „Rajdzie Monte Carlo”. Ten wynik w sezonie 2012 jest niejako przełamaniem złej passy Norwega, podczas której zawsze miał pecha. Oprócz tego jeszcze czterokrotnie zdobędzie trzecią pozycję w eliminacjach takich jak: Meksyk, Portugalia, Nowa Zelandia oraz Wielka Brytania. Obecnie skupia się na zawodach zaliczanych do „FIA World Rallycross Championship”. Ten kierowca ze względu na swoją ciekawą osobowość i efektowną jazdę przypominającą trochę styl Colina McRae jest bardzo lubiany przez wiele osób na całym świecie.

3


Dodaj komentarz

Nawigacja

Nasza społeczność