Recenzja produktu U-POL Raptor

W związku z niedawno przeprowadzanymi pracami miałem przyjemność testować ciekawy produkt angielskiej firmy U-POL o nazwie „Raptor”. Szukając alternatywy dla standardowej konserwacji, postanowiłem użyć wspomnianego środka. Muszę przyznać, że uzyskany efekt naprawdę przypadł mi do gustu.

 

„Raptor” to wielozadaniowy preparat odporny na ścieranie, szkodliwe promienie UV, wysokie temperatury oraz różne środki chemiczne. Najczęściej stosowany, aby przeciwdziałać zniszczeniu powierzchni ładunkowej w pojazdach transportowych typu bus, pickup bez problemu możemy pokryć nim również karoserię samochodu. Rozróżniamy dwa warianty standardowy czarny RLB/S4 i bezbarwny RLT/S4, który umożliwia zabarwienie z wieloma kolorami oferowanymi przez producenta. Mój zestaw zawierał 4L preparatu, utwardzacz o pojemności 1L oraz pistolet konserwacyjny. Przygotowanie „Raptora” nie powinno sprawić nikomu problemu. Do butelki wlewamy 250 ml utwardzacza, zakręcamy korek, energicznie mieszając co najmniej dwie minuty, następnie przykręcamy pistolet, podłączamy wąż od kompresora i równomiernie nakładamy. Uwaga nie rozrabiajmy więcej niż jedną butelkę naraz, czas na wykorzystanie po wymieszaniu wynosi około 60 minut. Pełną twardość osiągnie w czasie 7 dni, optymalna temperatura nanoszenia to 20 stopni C. Możemy rozprowadzać go również za pomocą wałka pędzla lub pistoletu natryskowego HVLP dodając maksymalnie 20% rozcieńczalnika QS 5002. Powierzchnia powinna być wolna od rdzy i innego luźnego materiału, dodatkowo warto przeszlifować ją papierem o gradacji P80 – P180, a następnie dokładnie odtłuścić. Nie należy nanosić preparatu na czysty metal, obszar uprzednio pokrywamy podkładem epoksydowym lub dedykowanym ACID#8.

 

„Raptor” po wyschnięciu pozostaje elastyczny i w dotyku przypomina plastik, a do tego nie ubrudzimy się, gdy pracujemy przy samochodzie, jak to ma miejsce podczas stosowania żywych konserwacji. Wygląd to jego kolejna zaleta, koszt zestawu około 400zł. Poligonem doświadczalnym był Fiat Punto 2 FL, w którym pokryłem podwozie, nadkola oraz cały element karoserii pod tylnym zderzakiem.

13-11-2017 Cole   U-POL Raptor
4

Dodaj komentarz

Komentarze

  • Nie za bardzo wiem, co autor Vox miał na myśli, zwykle powłoki odporne na uderzenia są elastyczne i można je wcisnąć czy zarysować paznokciem, inaczej zachowywałyby się jak twardy lakier, który uderzony kamieniem odpryskuje.
  • Po dwóch latach użytkowania pojazdu jako "Daily" nie zaobserwowałem ubytków oraz korozji ponadto w miejscu fabrycznych podpór na łapy windy również powierzchnia jest cała bez żadnych pęknięć. Raptor to substancja, którą powinno się stosować głównie do zabezpieczania pak samochodów transportowych. Jeśli chodzi o twardość, mogło być zbyt mało utwardzacza.

  • Pomalowałem Raptorem dwa samochody i stwierdzam, że to niestety badziew. Wyrzucone pieniądze w błoto. Po pomalowaniu samochody świetnie wyglądały, ale podstawowa użyteczność Raptora, czyli odporność mechaniczna na rysy jest beznadziejna. Stosowałem lakier do barwienia i czarny, który wydaje się mocniejszy. Malowałem zwykłym pistoletem (prawie gładka powierzchnia) i oryginałem z Raptora (baranek). Cały problem polega na tym, że Raptora bardzo łatwo zarysować nawet paznokciem - czego nie zrobimy na większości klasycznych powierzchniach lakierowanych. Pomimo aplikowania w odpowiedniej temperaturze, sezonowania lakieru itp. powierzchnia Raptora jest beznadziejnie delikatna. Widać każdą najmniejszą ryskę.

  • Struktura zapewne będzie wyglądała drobniej, gdy użyjemy pistoletu natryskowego HVLP. Ciekawym pomysłem może być rozmieszanie Raptora z kolorem i wykorzystanie go np. na podwozie pojazdu demonstracyjnego.

  • Oglądałem film, w którym podobna powłoka była nakładana na podwozie odrestaurowywanego amerykańskiego klasyka, tylko tam miała drobniejszą strukturę. Też mi się podoba i również jestem ciekawy co do jej trwałości.
  • Mario, uważam, że to całkiem zacny pomysł. Chyba najlepszym testem będzie dla niego zbliżająca się pora zimowa, na wiosnę postaram się zamieścić moje spostrzeżenia.
  • Fajnie wygląda, będziesz miał możliwość napisania coś o jego wytrzymałości za jakiś czas?

Nawigacja

Nasza społeczność